Jdi na obsah Jdi na menu
 


Notebook

Notebook (angl. pův. poznámkový blok, někdy také laptop, angl. na klíně (počítač, s kterým lze pracovat na klíně)) je označení pro přenosný počítač. Notebooky používáme na stejné úlohy jako stolní počítače (desktopy). Notebooky mají zabudované komponenty, které poskytují srovnatelné funkce jako komponenty stolních počítačů; komponenty notebooků a desktopů však nejsou zaměnitelné.
Notebook používá vlastní typy vnitřních portů, vnější porty jsou stejné jako u stolních počítačů. Komponenty v noteboocích jsou miniaturizované a optimalizované z hlediska příkonu, fyzických rozměrů a hmotnosti. Notebooky používají k zobrazování zabudovaný LCD displej, jako optickou mechaniku používají tenkou (slim) DVD mechaniku, standardem pro paměť RAM je SO-DIMM modul, procesor je ve verzi „mobile“ s optimalizovanou spotřebou a variabilní pracovní frekvencí, klávesnice je nízkozdvihová, jako polohovací zařízení se používá touchpad. Myš a externí klávesnici je možné připojit přes USB port. V současnosti není cenový rozdíl mezi stolním a přenosným počítačem tak velký, a tím výrazně stoupá i zájem o notebooky.[zdroj?] I nadále ovšem platí, že u notebooků je vyšší cena za menší výpočetní výkon.
Notebook je napájen z hlavního akumulátoru nebo z externího měniče napětí (elektrického adaptéru), který dobíjí akumulátor a zároveň napájí i samotný počítač. Hlavním akumulátorem je míněn silný zdroj elektrické energie, který dokáže udržet počítač v chodu i bez napájení z elektrické sítě po dobu v řádech desítek minut až hodin. Kromě něj mají notebooky (i větší osobní počítače) malou 3voltovou baterii, která napájí interní hodiny reálného času (RTC) a uchovává nastavení BIOSu v paměti CMOS.
Charakteristika
• Klasický notebook má displej o úhlopříčce 13–17 palců, váhu okolo 2,5 kg a má zabudovaný zdroj energie – akumulátor. Notebook se 17palcovým displejem je označovaný jako „velký notebook“, tento notebook je na hranici vhodnosti rozměrů a hmotnosti použitelných pro přenášení.
• Notebook s obrazovkou menší než 12" a váhou okolo 1 kg se nazývá subnotebook. Je vhodnější variantou na časté přenášení. Ještě více odlehčená varianta se nazývá netbook.
• Počítače podobné notebookům, ale bez akumulátoru nazýváme desknote (desktop/notebook). Někdy je možné připojení externího akumulátoru. Desknote pracuje pouze na externí zdroj elektrické energie.
• Notebooky bez klávesnice s dotykovým displejem nazýváme tablet PC. Někdy jsou kombinované klasické notebooky s dotykovým displejem, u nichž se dá displej otočit tak, že tvoří vrchní kryt notebooku a je možné na něj psát rukou pomocí stylusu.
• Notebooky s displejem větším než 17" nazýváme deskbook. Do této kategorie patří velké notebooky, které jsou určené jen k práci v kanceláři. K pravidelnému přenášení nejsou vhodné. Díky kvalitnímu hardwaru a velkému displeji je využívají hlavně grafici a architekti na prezentace. Standardním displejem je 20".
• Počítače do jedné ruky nazýváme PDA (Personal Digital Assistant). Obvyklý je dotykový displej a kombinace s telefonem a fotoaparátem. Z druhé strany se k nim přibližují mobilní telefony s operačním systémem. PDA s operačním systémem Palm OS nazýváme palmtop. Mezi nejmenšími subnotebooky a největšími PDA je tenká hranice.
Historické označení:
• Laptop je starší označení pro obdobu notebooku (název vychází z možnosti použití na kolenou – laptop = počítač na klín). Změna označení tak vyjadřovala zmenšení velikosti (notebook = zápisník, kniha). Existuje také názor, že rozdíl mezi notebookem a laptopem je v tom, že laptop neměl výklopnou celou horní část a kloub byl umístěn několik centimetrů před zadní stěnou laptopu (tuto zadní část zabíral obvykle integrovaný zdroj a baterie), kdežto notebook má kloub umístěný na zadní hraně a víko má rozměry prakticky totožné se spodní částí těla přístroje (což souvisí se zvětšením plochy displeje).
• Pocket PC byly první počítače do jedné ruky – předchůdci dnešních PDA.
Napájení
Nejdůležitějším rozdílem mezi stolním počítačem a notebookem je zabudovaný zdroj elektrické energie. Zdrojem energie pro notebook je akumulátor, ovšem existují výjimky. Výdrž akumulátoru se pohybuje od 1 hodiny do 8 hodin. Někdy je možné vyměnit modul (např. DVD mechaniku) za další akumulátor. Používá se obvykle akumulátor typu Li-ion, ve starších typech NiMH nebo NiCd. Budoucností je SCiB akumulátor.[zdroj?] Akumulátor notebook dodává obvykle napětí 12 V (někdy 19 V), což dává možnost pro napájení ze zásuvky v automobilu. Životnost akumulátoru je 3–5 let, cena akumulátoru tvoří 20–30 % ceny notebooku. Zdrojem energie ze sítě 230 V je malý externí spínaný zdroj.
Součásti
Části notebooku jsou menší, lehčí a mají nižší příkon než odpovídající části osobních počítačů.
Displej
Většina moderních notebooků používá displej s aktivní maticí. Novější notebooky mají širokoúhlý displej. Někdy se používá dotykový displej.
Grafická karta
Grafická karta je buď integrovaná v čipsetu, nebo v samostatném GPU – někdy se sdílenou pamětí. Novější notebooky mají vnitřně vyvedenou sběrnici MXM (mobile PCIE) s upgradovatelnou grafickou kartou MXM, nebo má integrovaný grafický čip s vlastní pamětí. Výkonnostně odpovídají grafickým kartám ve stolních PC, jsou však optimalizované pro nízkou spotřebu energie. Standardem je výstup VGA, DVI, kompozitní videovýstup nebo S-Video pro připojení externích displejů, respektive televizí.
Procesor
Existuje široké spektrum procesorů pro notebooky dostupných od firem Intel (Pentium M s technologií Centrino, Celeron, Core Duo a Centrino Duo) a AMD (Athlon, Turion 64, a Sempron v mobile verzích). V roce 2009 je výkon mobilních CPU mnohdy při všedních pracích (kancelářské dokumenty, web, …) podobný jako u verze pro desktop. Podstatný rozdíl je ve spotřebě v maximálním odběru. Snižování frekvence a díky tomu i snížení spotřeby je dnes běžné už i u desktopových CPU, ovšem mobilní verze má lepší správu. Naopak pro potřeby vysokého výkonu nejsou notebookové procesory vhodné.
Procesor se umisťuje buďto do patice nebo je přímo pájen na základní desku (BGA provedení).
Zařízení pro ukládání dat
• Optická mechanika: Notebooky jsou standardně vybavené mechanikou DVD (DVD RW DL) s vypalováním. Je však ve verzi slim.
• Disketová mechanika: Dnešní notebooky už nedisponují disketovými jednotkami, je však možné připojit externí přes USB port.
• Pevný disk je obvykle formátu 2.5", standardizovaný s výškou 9 mm. Používají se (podobně jako ve stolním PC) HDD typu SATA, nebo IDE. Disk je optimalizovaný pro spotřebu, kapacity jsou nižší nebo srovnatelné jako u stolních PC. Notebook je často vybavený zařízením pro vypínání disku, pokud se nepoužívá, a obvody pro ochranu disku před nárazem (snímá rychlý pohyb notebooku – předpoklad pádu – a ihned přeruší práci a umístí hlavu disku do ochranné polohy).
Paměti
Paměti jsou stejného typu a frekvencí jako ve stolních PC – SDRAM, DDR, DDR2, DDR3, ale v podobě SO-DIMM. Notebook má obvykle dva sloty pro paměti.
Vstupní zařízení
Klávesnice je typu slim, nízkozdvihová. Je možné připojit i externí klávesnici přes USB.
Jako polohovací zařízení se používá touchpad (ve starších modelech trackball, resp. trackpoint), případně je použitý dotykový displej. Pomocí portu USB je možné připojit externí polohovací zařízení (myš, tablet atd.)
 Vstupně-výstupní zařízení
Zvuková karta je integrovaná, notebooky mívají zabudované stereo reproduktory a integrovaný mikrofon. Některé notebooky mají zabudovaný hudební systém s rozložením reproduktorů 5.1. Notebook má výstup pro sluchátka, vstup pro externí mikrofon a line-in.
Notebooky jsou standardně vybavené několika USB porty (2–8). Dnes již málo používané legacy porty (LPT, COM, PS/2, gameport apod.) se většinou pro úsporu místa vynechávají. Běžný je ethernetový port, někdy je použit i FireWire port.
Notebooky bývají vybavené slotem na ExpressCard nebo starší PCMCIA pro rozšiřitelné moduly jako modem, síťová karta, DV karta, SCSI, Wi-Fi atd.)
K běžné výbavě notebooků dnes patří bezdrátové připojení typu Wi-Fi a Bluetooth. Infračervené připojení (IrDA) má již jen málokterý model. Je však možné připojit modul IrDA přes USB.
Výkon
Výkon notebooků je nižší než výkon stolních počítačů se stejnou cenou. Stolní počítače překonávají notebooky, protože nové technologie (grafické karty, velké pevné disky atd.) spotřebovávají víc energie, se kterou se v notebooku šetří. Přenos nových technologií do notebooků trvá nějaký čas kvůli miniaturizaci i snižování příkonu. Zatímco výkon stolních počítačů překonává výkon notebooků, v oblasti středního proudu a kancelářských aplikací poskytují dostatečný výkon oba typy systémů. Tento stále existující rozdíl ve výkonu se bude zmenšovat.
Zvyšování výkonu (upgrade)
Zvyšování výkonu je silně omezené – obvykle je možné rozšířit RAM (přidáním dalšího modulu nebo výměnou starého) a vyměnit pevný disk. V některých modelech je možné upgradovat grafickou kartu (MXM, Axiom) a procesor, pokud není naletován na základní desku. Přesto je takové vylepšování mnohdy sporné kvůli ceně CPU. Během životnosti notebooku se navíc vystřídá více generací patic procesorů a v době zamýšlené výměny se už daný typ CPU nemusí vyrábět. Hodně notebooků obsahuje MiniPCI slot, avšak obvykle není určený pro použití konečným uživatelem. Téměř všechny komponenty jsou integrované na speciálně navrhnuté základní desce, aby se ušetřilo místo. Notebooky se obvykle opravují složitě. Náhradní díly na notebooky (např. displej, základní deska) stojí téměř tolik jako celý nový notebook. Doporučuje se proto prodloužit záruku na 3 roky (někteří výrobci to poskytují za poplatek) a po záruce už notebook neopravovat, ale vyměnit. Cenový vývoj (neustálý pokles ceny) tomu dává za pravdu.
Připojení na internet
Notebooky jsou vybavené příslušnými porty, ale internetové připojení samotné je nutné dokoupit. Pro notebook používaný v domácím (firemním) prostředí je nejvhodnější připojení do domácí sítě, resp. k internetovému routeru pomocí Wi-Fi (připojení k AP), síťovým kabelem (TP) nebo Bluetooth připojením. Mimo budovy je možné se připojit na místech pokrytých Wi-Fi signálem s internetovým připojením - hotspot. V některých městech jsou místa s veřejně dostupným připojením (zdarma, určené hlavně pro turisty a návštěvníky města), nebo toto připojení poskytují většina internetových kaváren. Vysloveně mobilní připojení je možné dosáhnout jen využitím GSM sítě (jako mobilní telefon). Je však zapotřebí mít GSM modem (externí na USB, nebo jako PCMCIA karta) s předplacenou službou, kterou poskytuje mobilní operátor.
Výrobci
Výrobci notebooků je mnoho světoznámých firem, mezi největší výrobce patří (v abecedním pořadí):
• ACER Computers
• Apple
• Asus
• Benq
• Dell
• Fujitsu - Siemens
• Hewlett Packard
• Lenovo
• MSI
• Panasonic
• Sony
• Toshiba
• UMAX